Salon firmowy Ronkowski

Szyby przeciwsłoneczne

W naszym asortymencie posiadamy również szyby przeciwsłoneczne, które redukują ilość przenikającej energii słonecznej, chroniąc w ten sposób pomieszczenia przed przegrzaniem. Szyby przeciwsłoneczne są bardziej skuteczne w cieplejszych okresach, a zwłaszcza na elewacji południowej budynku, niż szyby ciepłochronne. Atutem szyb przeciwsłonecznych względem tradycyjnych rozwiązań jest ograniczenie kosztów ponoszonych na klimatyzację pomieszczeń.

Szyby przeciwsłoneczne

Ze względu na wygląd, sposób wytwarzania oraz zasadę funkcjonowania, szkła przeciwsłoneczne dzielone są na dwie grupy: absorpcyjne oraz refleksyjne.

Podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie szkieł absorpcyjnych, potocznie zwanych Antisol. Szkło takie jest zabarwione w masie w czasie procesu wytopu w hucie. Zabarwienie na kolor niebieski, brązowy, grafitowy czy zielony powoduje silne pochłanianie odpowiedniej części widma. Przez zjawisko absorpcji szkła takie silnie się nagrzewają pochłaniając ok. 50% energii promieniowania słonecznego, a następnie rozpraszają energię, kierując ją ponownie na zewnątrz. Z tego też powodu stosowane są jako szyba zewnętrzna w zestawie szyby zespolonej. Charakteryzują się niskim stopniem odbicia światła, nieco mniejszym niż bezbarwne szkło float.

Szyby przeciwsłoneczne

Zależnie od potrzeb dotyczących osiągnięcia pożądanego bilansu energetycznego dla całego oszklenia dobiera się odpowiednio zarówno barwę, jak i grubość szkła, gdyż efekt działania szyb absorpcyjnych wzrasta wraz ze wzrostem grubości szkła.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zastosowanie szkieł z naniesioną powłoką odbijającą (Reflex) zwanych Stopsol, Antelio. Powłoka refleksyjna nanoszona jest na szkło w procesie jego produkcji. Jej zadaniem jest odbijanie zarówno światła widzialnego, jak i ciepła słonecznego. Zastosowanie powłok o różnej barwie, oprócz właściwego kształtowania bilansu energetycznego, jest często wykorzystywane do podnoszenia walorów estetycznych budynku lub otoczenia budynku (efekt lustrzanego odbicia architektury otoczenia w elewacji).

Oba rodzaje szkieł przeciwsłonecznych można niemal dowolnie łączyć z innymi rodzajami szkieł. Połączenie ze szkłami niskoemisyjnymi czy szkłami o własnościach antywłamaniowych w jednej szybie zespolonej pozwala sprostać w bardzo szerokim zakresie oczekiwaniom użytkowników i tworzyć wielofunkcyjne zestawy, skutecznie chroniące przed niepożądaną wymianą energii o każdej porze roku.